خانه / ملی و بین المللی / در سایه ی بی توجهی مسئولین شهرداری: بوستان های معلم و جوان شهر اهرم در آستانه ی نابودی؟؟!

در سایه ی بی توجهی مسئولین شهرداری: بوستان های معلم و جوان شهر اهرم در آستانه ی نابودی؟؟!

در سایه ی بی توجهی مسئولین شهری

بوستان های معلم و جوان شهر اهرم در آستانه ی نابودی؟؟!

نویسنده: رقیه مبارکی طلب،  فعال سیاسی-اجتماعی و روزنامه نگار

فضاهای سبز شهری با ایجاد نشاط و شادابی در شهرها نقش مهمی در بهبود و کیفیت زندگی شهروندان ایجاد می‌کند؛ چرا که هر شهروند می‌تواند اواقات آرامش‌بخشی را در فضاهای سبز شهر و بوستان‌ها و پارک‌ها به دور از هیاهوی زندگی شهری و ماشینی بگذراند.

توسعه این گونه فضاها به همراه ایجاد امکاناتی برای فعالیت های بدنی، تفریحی و سرگرمی می تواند موجبات تشویق آحاد شهروندان به پیاده روی و استفاده از فضای سبز طبیعی و در نتیجه بهبود سلامت جسمی و روحی آن ها را فراهم آورد. فضاهای سبز شهری می توانند تاثیر قابل توجهی بر کاهش استرس، افزایش فعالیت فیزیکی، ایجاد فرصت های بیشتر برای تعامل اجتماعی، دسترسی به هوای سالم، کسب نشاط و تفریح خانوادگی، رفع خستگی، دوری از آلودگی و تنگی محیط مسکونی و گریز از یکنواختی زندگی شهری داشته باشند.

در حال حاضر شهر اهرم تنگستان با دارا بودن جمعیتی قریب بر ۱۴هزار نفر دارای سه بوستان معلم، جوان و نخلستان بوده که این روزها در سایه ی بی توجهی مسئولین شهری در آستانه ی نابودی به سر می برند.

به گزارش سفیر تنگستان: بوستان معلم، اولین بوستان شهر اهرم بوده که در ورودی شهر و در کنار میدان زایرخضرخان اهرمی ایجاد شده و دومین بوستان، پارک جوان بوده که در کنار جاذبه طبیعی سدانحرافی باهوش در سال ۸۶ آغاز در زمینی به مساحت ۷ هزار متر مربع با ۳۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید و سومین بوستان شهر اهرم، پارک نخلستان است که روبروی پارک معلم جانمایی و در سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسید.

در بازدیدهای میدانی انجامی روزگذشته از بوستان های معلم و جوان مشکلات عمده ای بشرح ذیل مشاهده گردید که برخی از آن ها مصور و مستند شده است:

بوستان معلم

۱- از بین رفتن چمن در نتیجه بی توجهی و عدم آبیاری ۲-از بین رفتن روشنایی پارک و عدم تعمیر تاسیسات روشنایی. ۳-از بین رفتن پارک ترافیک(علایم-ماشین های موجود). ۴-عدم تکمیل پروژه ی المان پرندگان و سرازیر شدن آب های سطحی در محوطه. ۵-قرار گرفتن زباله های انباشت شده در پارک. ۶-وجود وسایل بازی فاقد استاندارد و فراهم آمدن فضای بدون دفاع شهری و به خطر افتادن جان کودکان. ۷-عدم وجود سرویس بهداشتی مناسب و تخریب چاه سرویس بهداشتی. ۸-عدم کارایی نمازخانه و بسته بودن همیشگی و نداشتن امکانات سرمایشی. ۹-نبود آب آشامیدنی و آب سردکن.

بوستان جوان

۱- خشک شدن درختان و فضای سبز.۲– از بین رفتن چمن در نتیجه بی توجهی و عدم آبیاری ۳-نبود آب آشامیدنی و آب سردکن. ۴-عدم راه دسترسی مناسب. ۵-عدم وجود فروشگاه و یا مغازه. ۶-عدم وجود روشنایی مناسب.

برابر بررسی های انجامی از منبعی که نخواست هویتش افشاء شود پارک های معلم  و جوان در سایه ی بی درایتی شهرداری اهرم در ورطه ی نابودی قرار گرفته است. فضای سبز پارک جوان بدلیل معیوب شدن پمپ آبی که تعمیر آن به ۳میلیون تومان هم نمی رسد از بین رفته و پارک معلم نیز بدلیل نبود پارکبانی که از فضای آن مراقبت کند در آستانه نابودی قرار گرفته است.

با توجه به اهمیت فضای سبز در ارتقای روحیه نشاط اجتماعی و همچنین تضییع بیت المال در سایه ی بی توجهی به نگهداری پارک های شهر اهرم می طلبد مسئولین شهری با اهتمام ویژه به این موضوع بپردازند.

نکته ی قابل توجه اینکه شهرداری اهرم هیچگونه توجهی به پارک های جوان و معلم نداشته که لازم است مسئولین شهرستانی و استانی به این موضوع ورود کرده و علت از بین رفتن این فضاها را جویا شوند.

و اما چند سوال از شهردار محترم شهر اهرم:

مگر بوستان های محدودی که با هزینه ی گزاف و از جیب شهروندان و از محل اعتبارات محدود و عوارض مردم ایجاد شده سزاوار است که در سایه ی بی توجهی از بین رفته و حقوق مردمی پایمال شود که گذشته های دورشان تاریخ ساز بودند و سرنوشت روزهای سخت انقلاب اسلامی را به ثمر رسانده اند؟؟؟!!

و اینکه اگر مشابه این وضعیت در سایر نقاط کشور ایجاد می شد چه بازخواستی از مسبب آن می شد؟؟؟!

و اینکه تضییع کننده ی حقوق بیت المال از قاصر و مقصر باید جوابگوی حقوق از دست رفته ی مردم باشند و مسئولین مربوطه بایستی، به نیکی و احسن وجه حقوق از دست رفته را استیفاء نمایند؟!!

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی سفیرتنگستان/ سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران گفت: با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.