خانه / ملی و بین المللی / فقدان پارک بانوان؛ حلقه مفقوده نشاط اجتماعی و سهم فراموش شده بانوان اهرمی؟!

فقدان پارک بانوان؛ حلقه مفقوده نشاط اجتماعی و سهم فراموش شده بانوان اهرمی؟!

فقدان پارک بانوان؛ حلقه مفقوده نشاط اجتماعی و سهم فراموش شده بانوان اهرمی؟!

نویسنده: رقیه مبارکی طلب،  فعال سیاسی-اجتماعی و روزنامه نگار

بعضی از امکانات و تجهیزات موجود در هر شهر شاید در نگاه اول جزو ضروریات و مسائل مهم نباشد، اما با دقت بیشتر و تمرکز در آن می توان به عمق اهمیت و اثرگذاری آن پی برد. یکی از این امکانات، فضای تفریحی ویژه بانوان است. جایی که  زنان و دختران جوان بتوانند با راحتی و آسایش به ورزش ها و فعالیت های مفرحی بپردازند که در پارک های عمومی یا منع قانونی دارند و یا قبح عرفی!


احداث پارک زنان؛ در واقع پاسخ به نیازی است که به دلیل محدودیت های جامعه یا ترجیح شخصی، برای بانوان به وجود آمده است و به اعتقاد برخی از جامعه شناسان، این مساله می تواند تا حدی به تخلیه هیجانات زنان منجر شود.

زنان، تاثیر گذارترین قشر بر سلامت و شادابی جامعه می باشند. از این رو، توجه به مسائل بهداشتی و روانی آنان از اهمیت بالایی برخوردار است. پارک های ویژه خانم ها با اختصاص مکانی سرسبز و آزاد برای استفاده از نور خورشید و امکانات ورزشی و تفریحی، مساله سلامت را مدنظر قرار داده و با متمرکز کردن تعداد زیادی از خانم ها در محل پارک و برگزاری کلاس های آموزشی، بهداشتی و ورزشی، به این ضرورت اصلی جامعه خواهد پرداخت.

آزادانه ورزش و تفریح کردن در یک پارک یا فضای عمومی امن تقریبا خواسته تمام زنان است اما این موضوع مهم در شهر اهرم حتی در حد آمال و آرزوها هم نیآمده و چه بسا زنانی که با هدف ورزش در خیابان های اهرم جان باختند(تصادفات سال های گذشته در خیابان ساحلی و خیابان آبگرم).

پارک های ویژه زنان مکان هایی‌اند که بسیاری از زنان و دختران جوان می‌توانند بدون استفاده از حجاب کامل در آن به ورزش و تفریح بپردازند رعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمانهای اطراف به پارک زنان از ویژگی‌های اصلی این مراکز است، همچنین آفتاب‌گیر بودن، وجود کارکنان و نگهبانان زن، سیستم آب، برق، گاز، تلفن، سرویس بهداشتی، مهدکودک، زمین بازی کودکان، سالن ورزشی، استخر، پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، بوفه و رستوران، کتابخانه، نمازخانه و سالن اجتماعات و وجود آلاچیق برای برگزاری نشست‌های دوستانه و نیمکت ثابت و سیار از دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده در این مراکز است.

شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان از محدود شهرهای کشور با شهرداری دارای قدمت ۵۲ساله است که دارای جمعیتی حدود ۱۴هزار نفر بوده و شاهد معضل نبود پارک مختص بانوان است و بانوان شهراهرم از نبود امکانات ورزشی و رفاهی رنج می برند.

اهداف ایجاد پارک بانوان عبارتند از:

زن در خانواده نقش اساسی و کلیدی درتربیت فرزندان داشته ونوع تربیت نیزنقش بسزایی درشکل گیری فرهنگ جامعه دارد و چنانچه زن یا مادردرخانواده دچارمشکل جسمی یا روحی شود همه خانواده تحت تاثیر ان مشکل قرار خواهند گرفت.در این راستا ایجاد پارک بانوان برای توسعه سلامت بانوان امری حائز اهمیت بوده و به یکی از مهم ترین برنامه ها در راستای نشاط اجتماعی در شهر اهرم تبدیل شده است

مهم ترین اهداف ایجاد پارک بانوان عبارت اند از:

۱- حفظ تعادل جامعه از نظر امنیت و ارامش روانی ۲- حفظ و تحکیم بنیان خانواده ۳- پیش گیری از فحشا و فروپاشی نظم جامعه ۴- جلوگیری از نگاه ابزاری به زن و ابتذال وی ۵- تامین فضاهای ورزشی ویژه بانوان ۶- تقویت روحیه شادی و نشاط در بانوان خصوصا دختران ۷- تامین آرامش در نهاد مقدس خانواده ۸- حفظ سلامت جسمی وروحی زنان ۹- شادابی وتخلیه انرژی دختران جوان در محیطی امن همراه با آرامش.

 

متاسفانه نیازهای شهری زنان در شهر اهرم نادیده گرفته شده است؟؟!.

این که بگوئیم سامان دهی شهرها مردانه بوده و توجه کافی به نیازهای زنان در این شهرها لحاظ نشده است، نه تنها یک رویکرد فمینیستی نیست، نوعی یادآوری در مورد شخصیت زنان و اهمیت دادن به حقوق آن ها به عنوان قشری است که در هر جامعه ای سکان شکل گیری نسل آینده را به دست او سپرده اند که در اسلام و مبانی دینی نیز بسیار به زنان و کرامت آنان پرداخته شده است.

گرچه در حوزه مدیریتی و باورهای فکری، نگاه جنسیتی به موضوعات چندان خوشایند نیست اما با توجه به این که در جامعه ی ما باورهای دینی، مذهبی و فرهنگ ایرانی حاکم است، باید با اوج تدبیر و عقلانیت از همه ی ظرفیت های موجود برای رفاه حال بانوان استفاده کرد.

اگر بانویی در خانه دچار مشکلات روحی و جسمی شود، آثار منفی آن در حوزه تربیتی، اقتصادی و کارآمدی جامعه مشخص می شود، بنابراین توجه به اوقات فراغت و سلامت روحی و جسمی زنان، یکی از مهم ترین نیازهای آن هاست.

با توجه به وضعیت موجود و ضرورت ورزش بانوان، لازم است شهرداری اهرم، یا اقدام به جانمایی مکانی مناسب جهت پارک بانوان نماید و یا یکی از بوستان های شهر را برابر استانداردهای موجود تبدیل به پارک بانوان نماید تا از امکانات رفاهی شهروندان به سهم خود برخوردار شوند.

مشابه این موضوع  پروژه پارک بانوان خورموج است که در سال ۸۹ در زمینی به مساحت دو هکتار آغاز شد. و با هزینه کرد مبلغ ۷۰۰میلیون تومان از محل اعتبارات استانی، در سال ۱۳۹۳ به بهره برداری رسید و باعث رشد چند صدبرابری گرایش بانوان به فعالیت های ورزشی گردیده است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی سفیرتنگستان/ سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران گفت: با …

۲ دیدگاه

  1. I’m not that much of a online reader to be honest but
    your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.

    All the best

  2. مقاله تخصصی بسیار کارشناسانه و خوبی بود
    باز هم بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.