خانه / ملی و بین المللی / نامه ی سرگشاده نخل داران اهرمی، خطاب به رییس جمهور حجت الاسلام والمسلمین جناب دکتر روحانی، در آستانه ورود ایشان به استان بوشهر:آیا نخل های بی سر، سرزمین دلیرمردان تاریخ، اهرم تنگستان را ندیده ای؟؟!! که چگونه مردمانش به چشم خویشتن مرگ تدریجی رویاهایشان را نظاره گر شده اند؟؟؟!!!!

نامه ی سرگشاده نخل داران اهرمی، خطاب به رییس جمهور حجت الاسلام والمسلمین جناب دکتر روحانی، در آستانه ورود ایشان به استان بوشهر:آیا نخل های بی سر، سرزمین دلیرمردان تاریخ، اهرم تنگستان را ندیده ای؟؟!! که چگونه مردمانش به چشم خویشتن مرگ تدریجی رویاهایشان را نظاره گر شده اند؟؟؟!!!!

نامه ی سرگشاده نخل داران اهرمی، خطاب به رییس جمهور حجت الاسلام والمسلمین جناب دکتر روحانی، در آستانه ورود ایشان به استان بوشهر:

آیا نخل های بی سر، سرزمین دلیرمردان تاریخ، اهرم تنگستان را ندیده ای؟؟!! که چگونه مردمانش به چشم خویشتن مرگ تدریجی رویاهایشان را نظاره گر شده اند؟؟؟!!!!

جناب آقای دکتر روحانی؛ مردمان سرزمین اهرم تنگستان، سال های پیش با عده ای قلیل و با تاسی از فرهنگ عاشورا و رهروی از امام مظلوم خویش در مقابل زیاده خواهی استعمار پیر انگلستان ایستادند و تنگستان را گورستان انگلیسی های متجاوز کردند و تاریخ آنان را به نیکی حماسه دلیران تنگستان نامید.

جناب آقای دکتر روحانی؛ اکنون که در پایان عمر دولت یازدهم به استان زرخیز بوشهر تشریف فرما شده اید بدنیست جغرافیای بوشهر را مطالعه و با درد و رنج مردمان دلیر و مظلوم شهر اهرم تنگستان با خبر شوید؟؟!!!

شهری که نیمی از مردمانش ممر درآمدشان نخلستان های خرمایی است که به امید تداوم و استمرار حیات خویش هر ساله مشقت های فراوان کشیده تا حاصل دست رنجشان، لقمه حلالی بر سر سفره هایشان باشد.  که آن هم بدلیل نبود زیر ساخت های لازم (شرکت های تولیدی وابسته به خرما، سردخانه های نگهداری خرما) و عدم حمایت دولت در توسعه صادرات خرما، به دست دلالان سودجو به ثمن بخس از کشاورزان خریداری می شود. بنحوی که توجیه اقتصادی نداشته و کشاورزان دیگر چاره ای جز رها کردن سنت آباء و اجدادی خود ندارند؟؟!!( شهر اهرم با سطح زیر کشت چهار هزار و دویست هکتار نخیلات مقام اول کیفیت خرمای کبکاب’ در کشور را دارا است و ۲۰۰هزار اصله نخل در شبکه آبیاری و زهکشی اهرم با قدمت ۱۳۰ ساله در معرض خشکسالی و اشتغال و امرار معاش ۵۰۰ خانوار در معرض تهدید کم آبی جدی قرار گرفته است)

نیک می دانید؟!! به دلیل خشکسالی های اخیر، آسمان بر زمین بخیل گشته و  زمین نیز دیگر عطایی برای نخلداران ندارد و عرصه را بر کشاورزان اهرمی  سخت و دشوار ساخته تا بدان جا که خود به چشم خویشتن نظاره گر مرگ تدریجی رویاهایشان می باشند؟؟؟!!

و اما جناب آقای دکتر روحانی:

۱- چرا پروژه احداث سد مخزنی باهوش اهرم تصویب می شود و مطالعه مرحله اول از سوی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر به مشاور واگذار می شود. تاخیر در مطالعات فاز نخست و پیگیری مردم و مسئولان موجب می گردد مطالعه فاز دوم آغاز شود و سرانجام پس از ۸ سال مطالعات فازهای یک و دو تکمیل می شود. و بیست سال مسکوت مانده؟!!!؟ پس از روی کار آمدن دولت جنابعالی، موضوع احداث سد مخزنی باهوش، هنوز در لایحه بودجه جا نگرفته است؟!!!! و با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۱۵ درصد و مطالبات پیمانکار رها شده است؟؟؟!!! و بارها از طریق کمیسیون ۲۱۵ (کمیسیون اخذ ردیف مستقل در لایحه بودجه) دنبال شده ولی راه بجایی نبرده و امید مردم اهرم بر باد رفت؟!؟!؟(برای ساخت سدباهوش ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، ارتفاع آن ۲۰۰ متر و حجم مخزن آن ۳۵ میلیون مترمکعب بوده و با اجرای آن ۱۷ میلیون مترمکعب از آب این سد برای کشاورزی، شرب و زیست محیطی استفاده می گردید). به خدا کشاورزان اهرمی، از مرگ زندگیشان که همان نخل هایشان است خون گریه می کنند ولی راه پاستور را، نمی دانند تا حضورا” شما را ببینند؟؟!!! آیا شما از مردم دور و دست نیافتنی شده اید؟؟! و یا به جای رفیعی رسیده اید که دست مردم به شما نمی رسد؟؟؟!!

۲- چرا جایگزین سد باهوش که سد خائیز نام گرفت و براساس اعلام استاندار بوشهر دکتر سالاری، در دی ماه ۱۳۹۳، یکی از مصوبات سفر استانی شما اطلاق شد و و عده آغاز عملیات اجرایی این پروژه در نیمه دوم همان سال (۱۳۹۴) داده شد، ولی نه تنها این سد عملیاتی نشده، بلکه اعتبار آن نیز تاکنون بصورت کامل، تخصیص نیافته است؟؟!!!(پروژه سد مخزنی خاییز تنگستان که از نوع خاکی، با هسته رسی، ارتفاع از پی ۳۵متر، طول تاج۴۰۰ متر و بر روی سر شاخه رودشیرین اهرم، با حجم مخزن ذخیره آب ۱۶ میلیون متر مکعب آب که ۱۳۰۵هکتار اراضی کشاورزی، نخیلات و شبکه های پایین دستی را پوشش می دهد و نیاز به اعتباری معادل ۴۰میلیارد تومان می باشد). تا آرزوهای دیرینه مردم و کشاورزان تنگستانی محقق شود؟؟؟!!

۳- چرا مسئولان استان بوشهر، در حالی از ابلاغ ۳۰ میلیارد تومان اعتبار از محل های ماده ۱۰(خشکسالی) و ۱۲(بحران) در قالب بودجه های اضطراری و یا تبصره ۳۶اصلاحیه بودجه از طریق اسناد خزانه اسلامی برای احداث سد خابیز تنگستان خبر داده اند که تاکنون مردم آثار آن ندیده اند؟!!؟! مگر این پروژه از مصوبات سفر هیات دولت در سال ۹۳ با هدف نجات بخشی از  نخلستان های این منطقه نبود است؟؟!! و یا اقدام فوریتی و ضرب العجلی نمی خواست؟؟؟!!!!

۴- چرا وزارت نیرو اقدام به حذف ردیف‌های‌ بودجه‌ای سد باهوش در دولت شمایی نموده که کلید مشکلات را تدبیر نامیده اید؟؟!!  ولی آیا این موضوع چیزی جزء خلف وعده نیست؟؟؟!!

مگر به شما گزارش نداده اند: در روزهای ۲۹ و ۳۰ بهمن سال گذشته، ۵ و۶ فروردین ماه امسال در مجموع ۴۰۰ میلی متر بارندگی در شهرستان‌ تنگستان اتفاق افتاد، که با سرریز شدن آب از استان مجاور همراه با این میزان بارندگی، سبب شد که استفاده چندانی از این آب‌ها نشود و ضمن تخریب مزارع کشاورزی، اموال مردم و تاسیسات شهری وارد دریا شود؟؟؟!!!

۵- اگر دارایی خود شما در حد ۱۰۰ اصله نخلی بود که غرور مردانه ات را در چشم اهل منزلت حفظ می کرد و مرگ تدریجی آن ها را شاهد بودی چه انتظاری از رییس جمهور منتخب خود داشتی؟؟؟!!!!……..

ای که دستت می‌رسد کاری بکن——- پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

نخلداران شهر اهرم تنگستان

۲۶/۰۱/۱۳۹۶

درباره ی admin

همچنین ببینید

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی سفیرتنگستان/ سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران گفت: با …

یک دیدگاه

  1. احمدی باغکی

    درود برشما که حرف دل ما را زدی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.