خانه / ملی و بین المللی / لزوم توجه فوری مسئولین: دفع غیر اصولی و غیر بهداشتی زباله در کنار جاذبه طبیعی آبگرم اهرم، حیات زیستی، انسانی و جانوری را با مخاطره مواجه ساخته است…..

لزوم توجه فوری مسئولین: دفع غیر اصولی و غیر بهداشتی زباله در کنار جاذبه طبیعی آبگرم اهرم، حیات زیستی، انسانی و جانوری را با مخاطره مواجه ساخته است…..

لزوم توجه فوری مسئولین:  دفع غیر اصولی و غیر بهداشتی زباله در کنار جاذبه طبیعی آبگرم اهرم، حیات زیستی، انسانی و جانوری را با مخاطره مواجه ساخته است…..

نویسنده: رقیه مبارکی طلب،  فعال سیاسی-اجتماعی و روزنامه نگار

چشمه آب گرم اهرم یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهر اهرم است و همه ساله مسافران بسیاری از  نقاط کشور به دیدن این جاذبه تفریحی می‌آیند. چشمه آبگرم اهرم سال ۱۳۸۶به ‌عنوان دهکده نمونه آب درمانی در ایران انتخاب شد. مظهر چشمه از شکاف سنگ‌هاى رسوبى مارنى و گچى از زمین خارج مى‌شود و آب آن در ردیف آب‌هایى با بارهاى منفى و مثبت مختلف و گرم است. این چشمه دو استخر زنانه و مردانه دارد و آب گرم توسط یک کانال از سرچشمه به استخرها هدایت مى‌شود.

ولی اما، جای تعجب اینجاست که؟؟؟!!

با وجود فضاهای گسترده در اطراف شهر اهرم از جمله مناطق کوهستانی جهت دفن اصولی زباله، سال هاست شهرداری اهرم، خیلی عادی و در مقابل چشمان همگان و در روز روشن، اقدام به دفع غیراصولی زباله، از طریق دپو و سوزاندن انواع زباله، در فاصله ی ۱۳۰۰متری با آبگرم اهرم می نماید. که گاهی اوقات دود ناشی از سوزاندن زباله‌ها تا روی آبگرم را پوشش می‌دهد و بوی بد آن گردشگران را مجبور به ترک محل می کند. ضمن اینکه این موضوع، چشم‌اندازهای زشتی را ایجاد کرده که انگار نه انگار که تداوم روند و غفلت می تواند باعث فاجعه ی زیست محیطی در آینده ی نزدیک گردد.

دفع غیر اصولی زباله باعث بیماری‌هایی همچون کزاز، حصبه و شبه حصبه، انگل‌های روده‌ای، اسهال‌های خونی، فلج اطفال، سالک پوستی و احشائی گردد که از طریق آلودگی ناشی از مواد زائد جامد در آب، هوا و خاک حاصل می‌شوند که باید هر چه سریع‌تر راه حلی مناسب جهت آن یافت.

با توجه به اینکه، دفع زباله‌ها، بر عهده شهرداری است اما این‌که چرا شهرداری اهرم نسبت به ابتدایی‌ترین و حساس‌ترین امر شهری عملکرد این‌چنین ضعیفی دارد و چرا در این خصوص اقدامی انجام نمی‌دهد، مساله‌ای است که برای ما روشن نیست و بی‌شک بیان گر ضعف عملکرد مجموعه شهرداری است که از عهده دفع زباله به‌صورت قانونی و بهداشتی بر نمی‌آیند.

براساس مطالعه سازمان بهداشت جهانی، عدم توجه به جمع آوری ودفع مواد زائد می تواند ۳۲ مشکل زیست محیطی بوجود آورد. افراد جامعه باید بدین باور برسند که علاوه بر رعایت موازین بهداشت فردی ملزم به حفظ بهداشت محیط پیرامون خود نیز هستند زیرا درصورت عدم رعایت این موضوع سلامت آن ها و سلامت سایر افراد جامعه در مخاطره خواهدافتاد یکی از موارد مهم در زمینه حفظ و ارتقای سلامت افراد و جامعه دفع زباله و مواد زاید صحیح است که متأسفانه در شهر اهرم، بدلیل روش های نامطلوب جمع آوری زباله، عدم تفکیک زباله، محیط زندگی و سلامت افراد در معرض آلودگی و خطر قرار دارد.

انواع روش های دفع زباله در جهان به ترتیب اصول عبارتند از: ۱- دفن بهداشتی زباله ها ۲- سوزاندن زباله ها ۳- کمپوست کردن(تهیه کود از زباله) ۴- تلنبار کردن  ۵- دفع در رودخانه، دریا.

بهترین روش دفن، دفن بهداشتی زباله هاست که براساس آن زباله ها را طوری در درون خاک مدفون می کنند که لایه بندی و پوشش دادن به آن ها هیچ زیانی به محیط زیست، موجودات دیگر و انسان نرساند. در روش های دفن بهداشتی مشکلات زیست محیطی از قبیل بو، دود و آلودگی خاک و آب های سطحی وزیر زمینی وجود ندارد.

برای اجرای دفن بهداشتی زباله، براساس قوانین و دستورالعمل های حفاظت محیط زیست، مراحلی از جمله؛ بایستی اجرایی گردد:۱- انتخاب محل دفن ۲- آماده سازی محل دفن۳- جلوگیری از کنترل آلودگی آبهای زیرزمینی و سطحی در منطقه دفن.

مزایای روش دفن بهداشتی عبارتند از؛ ۱- اقتصادی ترین روش میباشد البته درصورتی که زمین به مقدار کافی ومناسب باشد.۲- سرمایه گذاری اولیه آن درمقایسه باسایر مواد دفع بهداشتی زباله کمتر است .۳-برای دفع نهایی زباله نیاز به مراحل ومکمل بعدی ندارد. ۴-نیاز به جداسازی مواد ندارد ۵-از زمین دفن برای ایجاد فضای سبز، پارک، … پس از انجام تخلیه و پرشدن ظرفیت محل میتوان استفاده کرد.

در پایان متذکر می شوم که اندکی مشاهده ی میدانی و مطالعه تئوریک پیرامون بیوتروریستی، مشخص خواهد کرد که محل سوزاندن زباله ها در حوزه ی بالادستی ابگرم اهرم که حوزه ی آب ریز پایین دست بوده و محل سرچشمه های آبگرم در نزدیکی آن واقع شده، در فاصله ی زمانی کوتاه، در ابعاد مختلف، فاجعه ی انسانی، جانوری، زیستی و نابودی چشمه ی آبگرم اهرم رخ خواهد داد. و انتظار شهروندان اهرمی چیزی جز پاس داشت میراث و طبیعتی پاک نیست. و لازم است دستگاه های مسئول، هر چه زودتر در فکر اصلاح وضعیت برآیند و دستگاه های قضایی و نظارتی نیز کنترل مستمر نمایند تا شاهد فاجعه بیوتروریسم نباشیم.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

فرار به جلو روحانی با رفراندوم

فرار به جلو روحانی با رفراندوم سخنان روحانی درباره رفراندوم، یادآور موضوع خزانه خالی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.