خانه / ملی و بین المللی / مدیرکل بیمه سلامت استان: افزایش ۴ برابری پرداختی بیمه سلامت در استان/ امسال شکایتی از زیرمیزی پزشکان نداشتیم

مدیرکل بیمه سلامت استان: افزایش ۴ برابری پرداختی بیمه سلامت در استان/ امسال شکایتی از زیرمیزی پزشکان نداشتیم

مدیرکل بیمه سلامت استان:

افزایش ۴ برابری پرداختی بیمه سلامت در استان/ امسال شکایتی از زیرمیزی پزشکان نداشتیم

سفیرتنگستان: به گفته وی، سهم بیماران خاص در هزینه های درمانی متفاوت است، ولی حداکثر ۱۰ درصد و در برخی داروها نیز رایگان می باشد.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر می گوید: طی دولت یازدهم، شاهد افزایش تعهدات و اعتبارات این بیمه در استان بودیم، طوری که سال گذشته پرداختی های این بیمه در بوشهر ۱۵۶ میلیاردتومان شد که نسبت به سال ۹۲ رشد ۴ برابری دارد.

به گزارش «سفیرتنگستان»؛ دکتر پرویز رمضانی در نشستی خبری به مناسبت سالروز تاسیس بیمه سلامت با اشاره به مصوبه سال گذشته مجلس که این بیمه را از زیرمجموعه وزارت رفاه به وزارت بهداشت منتقل کرد، ادامه داد: ۴۹۰ هزار نفر از جمعیت استان بوشهر در قالب ۴ صندوق کارکنان دولت، سایر اقشار، بیمه همگانی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

 

وی افزود: همچنین میزان مراجعات به مراکز درمانی از سوی بیمه شدگان بیمه سلامت در سال ۹۵ بالغ بر ۳ میلیون بار بوده که ۲ میلیون بار آن مربوط به سطح ۲ و ۳ (مطب پزشکان و آزمایشگاه) و یک میلیون و ۱۶۸ هزار بار هم مراجعان خدمات سطح یک (مراکز درمانی روستایی) بوده است.

به گفته وی، پرداختی ها بیمه سلامت در مراکز روستایی براساس سرانه هر مرکز و بصورت فیکسی می باشد تا انگیزه برای ماندگاری پزشک، ماما و آزمایشگاه و داروخانه در این مراکز فراهم باشد، درحالی که در سطوح دو و سه که مربوط به مطب و آزمایشگاهها می باشد در قبال سند هزینه پرداخت می شود.

رمضانی از رشد ۲۰ درصدی هزینه های بیمه سلامت استان بوشهر طی سه ماهه ابتدای سال خبر داد و گفت: هزینه های ماهانه درمان در سال گذشته، ۸ میلیارد تومان بوده که در سالجاری این رقم به ۹.۵ میلیارد تومان رسیده است.

 

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر با اشاره به اینکه ۸۷۰ بیمار خاص زیرپوشش این بیمه هستند، اضافه کرد: در سال گذشته کل هزینه های بیماران خاص بیش از ۹ میلیارد تومان بوده یعنی به ازای هر نفر ۱۰ میلیون تومان هزینه شد که بیشترین مربوط به بیماران کلیوی بوده، طوری که برای هر بیمار کلیوی در سال گذشته ۱۶ میلیون تومان هزینه گردید.

به گفته وی، سهم بیماران خاص در هزینه های درمانی متفاوت است، ولی حداکثر ۱۰ درصد و در برخی داروها نیز رایگان می باشد.

وی یکی دیگر از برنامه های این بیمه را واگذاری بخشی از فعالیت ها به بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: در سال ۹۲ با ۷ دفتر پیشخوان دولت طرف قرارداد بودیم که در حال حاضر ۲۳ دفتر در استان بوشهر فعالیت دارند و ۲ دفتر هم بزودی در شهر بوشهر و شهر برازجان ایجاد می شود.

رمضانی درباره وضعیت پرداخت بدهی بیمه سلامت گفت: ۱۷ میلیارد تومان از بدهی بیمارستان ها را از طریق اوراق مشارکت تسویه کردیم که سر رسید آن شهریور است و نقد می شود.

 

وی با بیان اینکه بخش دیگری اط مطالبات در حال پرداخت است، ادامه داد: درباره مراکز سرپایی طرف قرارداد بین ۳ تا ۴ ماه تاخیر داریم که در بررسی اسناد زمانی تقریبا منطقی است، درباره بیمارستان ها نیز فصل زمستان گذشته و بهار امسال مانده است که امیدواریم با توجه به تامین اعتبار جدید، بخشی از مطالبات پرداخت شود.

وی با اشاره به بیمه رایگان افراد فاقد پوشش در دولت یازدهم افزود: همچنان امکان پوشش بیمه افراد به صورت رایگان وجود دارد و اگر کسی تاکنون برای بیمه درمانی خود مراجعه نکرده قصور از خودش بوده است.

مدیرکل بیمه سلامت تصریح کرد: افراد ساکن روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در صندوق بیمه روستایی به صورت رایگان بیمه می شوند و باید فرم مربوطه را دریافت و محل سکونت آنان به تایید مرکز بهداشت منطقه خود برسد و سپس دفترچه روستایی دریافت کنند.

 

رمضانی ادامه داد: در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر هم باید افراد در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کرده یا به دفاتر پیشخوان یا ادارات مراجعه کنند و کار ثبت نام برای دریافت دفترچه بیمه انجام دهند.

وی در پاسخ به سوالی درباره نظارت این بیمه بر عملکرد پزشکان و موسسات طرف قرارداد یادآور شد: با اجرای طرح تحول و افزایش تعرفه ها، بهانه ای برای دریافت مبالغ غیرقانونی یا همان زیرمیزی توسط پزشکان وجود ندارد، ولی تخلفاتی هم داریم که در کمیته ای در دانشگاه علوم پزشکی مورد رسیدگی قرار می گیرد و سال گذشته هم ۲ پزشک برای مدتی ممنوع الفعالیت شدند.

به گفته وی، امسال گزارشی از زیرمیزی نداشتیم، ولی درخصوص برخی موارد مثل نبود مسئول فنی داروخانه با وجود دریافت هزینه آن مواردی که گزارش یا مشاهده و تایید شده، برخورد لازم صورت گرفته است.منبع خلیج فارس.

درباره ی admin

همچنین ببینید

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی

انفجاری جدید در نفتکش ایرانی سفیرتنگستان/ سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران گفت: با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.